Erfgoeddag in de Monumentale Kerken van Gent

Erfgoeddag is een jaarlijks terugkerend initiatief dat als doel heeft de rijkdom en de diversiteit van het cultureel erfgoed in Vlaanderen en Brussel in de kijker te stellen. Met cultureel erfgoed bedoelt men alles wat door vorige generaties is gemaakt en een grote waarde heeft voor de gemeenschap. Onze kerken bewaren een grote schat aan beelden, schilderijen, glasramen, maar ook aan voorwerpen die voor de eredienst gebruikt worden of werden. Erfgoeddag biedt de gelegenheid om een selectie van al dat moois te ontdekken. Dat gebeurt in Gent op een 50-tal plekken, waaronder een aantal Monumentale Kerken van Gent, op zondag 27 april met als thema: “Game On”.
Onze-Lieve-Vrouw Geboortekerk Mariakerke: het zit in de details
Spelen en religieus erfgoed: een combinatie waaraan je waarschijnlijk niet spontaan denkt. Voor deze Erfgoeddag word je uitgenodigd om ruimte te geven aan het kind in jou. Spelenderwijs ontdek je, individueel of samen met je familie, de details in glasramen, retabels, muurschilderingen, beelden. Je lost puzzels op en stelt zelf je glasraam samen. Je gaat op zoektocht naar de boodschappen in verschillende afbeeldingen in de kerk. Voorkennis is niet nodig, enkel een gezonde dosis nieuwsgierigheid. We voorzien een speciale speurtocht voor kinderen en bieden je na afloop van je bezoek een glaasje van de vriendschap aan.
Welkom op zaterdag 26 april van 14u tot 17u en op zondag 27 april van 10u tot 17u.
Sint-Martinuskerk Ekkergem: wandel langs drie kerken van de Brugse Poort
De Sint-Martinuskerk pikt met zijn scheve toren aan bij de activiteiten van Erfgoeddag. In samenwerking met de Erfgoedcel van de stad Gent werd ervoor gekozen om enkele kerken in de Brugsepoort in de kijker te stellen en het accent te leggen op hoe ze ook getuige waren van de drastische wijzigingen die deze wijk ondergaan heeft gedurende de laatste eeuwen. In de Sint-Martinuskerk vertellen we het boeiende verhaal van het “Stuyverken ten tappe”. Vervolgens wandel je naar de kerk van Sint-Jan Baptist, kan je een poppenspel bijwonen in de feestzaal naast de kerk van de Heilige Theresia van het Kind Jezus en bewonder je enkele circustrucs in de Circuskerk van Malem.
Wandel met ons op zondag 27 april: Sint-Martinuskerk: rondleidingen om 11u, 12u, 14u, 15u en 16u; Sint-Jan Baptistkerk: rondleidingen tussen 11u en 17u; Circuskerk Malem: van 13u30 tot 17u.
Jacobus Cultuurkerk: op zoektocht door de Sint-Jacobskerk
De Sint-Jacobskerk is één van de oudste, en meest fascinerende kerken van Gent en Vlaanderen. 900 jaar geschiedenis. Dit monument lééft bovendien als parochiekerk, als pelgrimskerk en niet in het minst als cultuurkerk. Op die manier is Sint-Jacobs een plek waar ontmoeting en verbinding helemaal centraal staan.
Een zoektocht voor volwassenen en jongeren en een zoektocht op kindermaat helpen je op weg. Verdwaal in één van de 16 fenomenale kapellen. Ontcijfer de geheime code verborgen in oude meesterwerken. Schrik bij het zien van slangen en duivels. Ontmoet de dokter die in de 18de eeuw bekend en beroemd was in de ganse wereld. Treed in de voetsporen van duizenden pelgrims op weg naar Compostela. Ontdek hoe Walter De Buck naar de kerk keek. En laat je verrassen als blijkt dat ook geestelijken…graag warme voeten hebben. Klim jij het hoogst in de rangschikking?
Je bent welkom op zondag 27 april vanaf 11u.
Labyrint stappen in de Sint-Pieters
Wie naar de skyline van Gent kijkt herkent gemakkelijk de Onze-Lieve-Vrouw-Sint-Pieterskerk, de vroegere abdijkerk, met haar barokke toren en koepel. Dit is voor een deel verklaarbaar omdat ze op de Blandijnberg ligt. Wandel of fiets deze berg op en kom de koepel ook eens aan de binnenkant bekijken. Zie je de vier evangelisten? Zoek de leeuw, de stier, de adelaar en de engel.
Geïnspireerd door de traditie van talrijke kerklabyrinten en met een knipoog naar de middeleeuwen, werd in samenwerking met In Situ speciaal voor deze Erfgoeddag, een labyrint gebouwd in de benedenkerk. Kom langs en ervaar zelf hoe het is. Kies je tempo: gewoon stappen of iets trager en meditatief. Geen zorgen, verdwalen is onmogelijk. Zie het als een spel, stel gerust vragen en leer bij.
We spelen ook muziek: in de namiddag zullen op de achtergrond fuga’s van Bach klinken, uitgevoerd op het historische van Peteghem-orgel. Deze passende orgelklanken zullen je begeleiden op je weg door het labyrint.
Stap met ons op zondag 27 april van 10u tot 17u.