Wanneer een eerste date geschiedenis schrijft
Een eerste date, een bezoek aan de Sint-Baafskathedraal en een wereldberoemd meesterwerk. Meer stond er niet op het programma voor Christophe Portier en Tamara Braun toen ze het Lam Gods-bezoekerscentrum binnenstapten. Tot plots bleek dat hun bezoek allesbehalve een gewone uitstap zou worden.
Met bloemen, felicitaties en een warm applaus werden ze verrast als de bezoekers die de kaap van één miljoen bereikten. Een onverwacht moment dat voor hen begon als een culturele ontdekkingstocht, maar eindigde als een verhaal dat ze nog lang zullen navertellen.
De symbolische mijlpaal komt ruim vijf jaar nadat het bezoekerscentrum op 29 maart 2021 de deuren opende. Sindsdien vonden bezoekers uit alle continenten hun weg naar Gent om een van de meest iconische kunstwerken ter wereld van dichtbij te beleven. Van Australië tot Argentinië, van Japan tot Canada: het Lam Gods blijft mensen aantrekken die de magie van het meesterwerk met eigen ogen willen ervaren.
Dat uitgerekend Christophe, die Gent zijn thuis noemt, en Tamara uit Brazilië deze grens mochten overschrijden, lijkt haast passend voor een kunstwerk dat al bijna zes eeuwen mensen samenbrengt. Het Lam Gods heeft oorlogen, diefstallen, religieuze conflicten en politieke omwentelingen doorstaan, maar bovenal is het altijd een verhaal van ontmoeting geweest. Tussen kunstenaars en bewonderaars, tussen verleden en heden, tussen mensen uit alle windstreken.
Toen Hubert en Jan van Eyck het monumentale veelluik in 1432 voltooiden, konden ze onmogelijk vermoeden dat hun werk bijna zeshonderd jaar later nog steeds miljoenen mensen zou fascineren. Toch is dat precies wat vandaag gebeurt. De ongeëvenaarde details, de technische perfectie en de mysterieuze symboliek blijven bezoekers verbazen, generatie na generatie.
Het bezoekerscentrum heeft die ervaring de voorbije jaren naar een nieuw niveau getild. Via meeslepende verhalen, innovatieve technologie en de unieke setting van de Sint-Baafskathedraal ontdekken bezoekers niet alleen het kunstwerk, maar ook de rijke geschiedenis die erachter schuilgaat.
Eén miljoen bezoekers. Dat zijn één miljoen paar ogen die zich hebben verwonderd over het Lam Gods. Eén miljoen persoonlijke ervaringen. En ergens tussen al die verhalen bevindt zich nu ook dat van Christophe en Tamara: twee bezoekers die dachten een meesterwerk te komen bekijken, maar uiteindelijk zelf deel werden van het verhaal.